Blog wpisy
Kawowy pojedynek - Arabica czy Robusta?

Wielu z nas kawa towarzyszy każdego dnia, nieraz nawet kilka razy dziennie. Lubimy ją pić, smakować w niej lub nawet się delektować. Wiele osób nie wyobraża sobie spotkania towarzyskiego. Napój z nasion kakaowców towarzyszy nam, gdy jesteśmy zmęczeni i potrzebujemy zastrzyku kofeiny lub gdy chcemy mieć chwilę relaksu tylko dla siebie. Ile osób tyle sposobów delektowania się tym napojem. Jedni lubią pić go z najbliższą osobą, inni natomiast przepadają za spotkaniami w większym gronie właśnie przy filiżance kawy. Niezależnie od tego, jak lubimy spożywać ten ciemnobrązowy napój, każdy kawosz musi postawić sobie jedno fundamentalne pytanie Arabica czy Robusta?

Kawa wszędzie kawa, czyli jak najlepiej przygotowywać ten czarny napój.

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Miliony osób pija ją codziennie przy każdej możliwej okazji. Świetnie pasuje zarówno do śniadania, jak i do lunchu. Niemałą popularnością cieszą się spotkania przy kawie. Skoro jesteśmy kawoszem, to być może nadszedł już czas, aby pomyśleć o zaopatrzeniu się w ekspres.

Kawa wszędzie kawa, czyli jak najlepiej przygotowywać ten czarny napój.
Kawa wszędzie kawa, czyli jak najlepiej przygotowywać ten czarny napój.

Trudna decyzja wymaga rozeznania.


W dzisiejszych czasach nie powinniśmy mieć z problemu z zakupem ekspresu, prawda? Po prostu odpalamy laptopa lub jedziemy do sklepu i gotowe. Niestety jest to tylko połowa prawdy. Nie można zaprzeczyć, że wybór dobrych ekspresów jest naprawdę spory. Może jest on nawet za duży. Ilość informacji, jakie trzeba przyswoić, liczba modeli do wyboru, to wszystko może przysporzyć niejedną migrenę nim zdecydujemy się na wybór właściwego dla nas sprzętu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze przemyśleć sprawę, aby potem nie żałować podjętego wyboru.


Kto pyta nie błądzi.


Przed wyborem ekspresu, należy odpowiedzieć sobie na kilka fundamentalnych pytań, które pomogą zdefiniować nam jaki sprzęt będzie dla nas odpowiedni.

  • Czarna czy biała? Krótko mówiąc, czy chcemy móc przygotowywać tylko kawę czarną, czy też mieć możliwość wyboru kawy z mlekiem. Co prawda dzisiaj większość ekspresów posiada w standardzie przygotowywanie kawy z mlekiem, warto jednak upewnić się, aby nie musieć potem narażać się na niepotrzebne nerwy.
  • Sposób przygotowania tradycyjnie czy pod ciśnieniem. Każdy ma swoją ulubioną metodę parzenia kawy, warto więc upewnić się, że ekspres, który zamierzamy kupić posiada pożądaną przez na funkcję.
  • Ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na nasz zakup? Kwota powinna być rozsądna, nie trzeba wydawać ogromnych sum, aby mieć dobry ekspres, jednak cena nie powinna być też podejrzanie niska. Dobre ekspresy są w najróżniejszych przedziałach cenowych porządne urządzenie nie musi wcale kosztować dziesięć tysięcy. Warto więc kierować się także innymi kwestiami poza ceną, bo najdroższy sprzęt wcale nie musi być najlepszy.


Jaki rodzaj będzie najlepszy?


Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, wszystko zależy bowiem od preferencji osoby, która ma ekspres użytkować oraz od tego, jakie ma być jego zastosowanie. Wśród ekspresów można wyróżnić sporo rodzajów. Do najpopularniejszych należą ekspresy przelewowe, kolbowe, ciśnieniowo-przelewowe zwane kombinowanymi oraz ciśnieniowe.

Ekspresy przelewowe.
Ich zaletą jest zdecydowanie prosta obsługa. Całość sprowadza się do tego, żeby wsypać odpowiednią ilość kawy mielonej do pojemnika i wcisnąć przycisk start. Następnie ekspres dokonuje zalania kawy wrzątkiem i przesącza ją do dzbanka znajdującego się na dole. Są to sprzęty dość tanie. Sprzęt ten działa na kawę mieloną, więc jakościowo musi ustąpić ekspresom, które przygotowują ten napój ze świeżo zmielonych ziaren.

Ekspresy kolbowe.
W przypadku tego rodzaju ekspresów także wykorzystuje się kawę już zmieloną, ewentualnie w sprzętach wyposażanych w system E.S.E. możliwe wykorzystywanie jest kawy w tabletkach. W ekspresach tych występuje kolba, w której umieszczone jest sitko pojedyncze przygotowujące na raz jedną kawę lub podwójne, umożliwiające przygotowanie dwóch napojów. Należy pamiętać także że w przypadku tych ekspresów dbanie o ich czystość jest nieco uciążliwe.


Ekspresy ciśnieniowo-przelewowe (kombinowane)
W tych ekspresach kawa przygotowywana jest za pomocą metody przelewowej lub też pod ciśnieniem. Odpowiadają za to dwa osobne elementy tj. ekspresu ciśnieniowego kolbowego, a także przelewowego. Jest to rozwiązanie, które pozwoli zarówno przygotować tylko jedną filiżankę espresso, jak i cały dzbanek na wypadek nagłej wizyty rodziny czy też przyjaciół.


Ekspresy ciśnieniowe automatyczne. (ze wbudowanym młynkiem)
Najpopularniejszy, a także najdroższy rodzaj ekspresów. Posiadając ekspres ze wbudowanym młynkiem możemy mielić ziarna naszej ulubionej kawy bezpośrednio przed jej przygotowaniem. Dzięki temu będzie ona bardziej aromatyczna a jej smak będzie bogatszy. W zależności od wybranego modelu możemy przygotowywać w nich różne rodzaje kaw. Jest to dobry wybór dla osób, które lubią proste i szybkie przygotowanie ich ulubionego kawowego napoju.


Na spokojnie


Niezależnie od tego, na jaki rodzaj ekspresu się zdecydujemy, nasz decyzja powinna być podjęta na spokojnie i po przemyśleniu wszystkich zalet oraz wad. Wybór ekspresu powinniśmy opierać na własnych upodobaniach, a nie na modzie. Ekspres to sprzęt, który pomóc nam w zaparzeniu naszej kawy w sposób, jaki uważamy za najlepszy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl