Blog wpisy
Kawowy pojedynek - Arabica czy Robusta?

Wielu z nas kawa towarzyszy każdego dnia, nieraz nawet kilka razy dziennie. Lubimy ją pić, smakować w niej lub nawet się delektować. Wiele osób nie wyobraża sobie spotkania towarzyskiego. Napój z nasion kakaowców towarzyszy nam, gdy jesteśmy zmęczeni i potrzebujemy zastrzyku kofeiny lub gdy chcemy mieć chwilę relaksu tylko dla siebie. Ile osób tyle sposobów delektowania się tym napojem. Jedni lubią pić go z najbliższą osobą, inni natomiast przepadają za spotkaniami w większym gronie właśnie przy filiżance kawy. Niezależnie od tego, jak lubimy spożywać ten ciemnobrązowy napój, każdy kawosz musi postawić sobie jedno fundamentalne pytanie Arabica czy Robusta?

Kawa wszędzie kawa, czyli jak najlepiej przygotowywać ten czarny napój.

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Miliony osób pija ją codziennie przy każdej możliwej okazji. Świetnie pasuje zarówno do śniadania, jak i do lunchu. Niemałą popularnością cieszą się spotkania przy kawie. Skoro jesteśmy kawoszem, to być może nadszedł już czas, aby pomyśleć o zaopatrzeniu się w ekspres.

Jakie są powody, aby pić kawę?
Jakie są powody, aby pić kawę?

Kawa wielu osobom towarzyszy przez całkiem spory kawałek ich życia. Jedni piją, ją sporadycznie a niektórzy nie wyobrażają sobie spotkania w gronie przyjaciół bez filiżanki swojego ulubionego espresso czy café latte. Niektórzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania w czasie dnia, jeżeli rano nie naładują się tym czarnym napojem. Kawa jest też niezmiennym przyjacielem studentów podczas sesji lub osób których goni deadline. Jednak czy kawa jest zdrowa? Czy pomogą naszemu organizmowi? A co najważniejsze czy mu nie szkodzi? Jakie są zatem powody, aby pić kawę? Oczywiście poza tym, że jest po prostu smaczna.

 1. Kawa zawiera antyoksydanty
  Na początek dość trudne słowo, czyli antyoksydanty, co oznacza, że filiżanka naszego ulubionego napoju zawiera w sobie przeciwutleniacze. Oznacza to, że pomogą ona walczyć z wolnymi rodnikami. Przeciwutleniacze są to bowiem związki, które proces podczas którego utleniania w komórkach. W efekcie prowadzi to do zatrzymywania się starzenia naszych komórek, a co ca tym idzie, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób.
 2. Woń kawy dobra na stres
  Niech przyzna się ten, kto choć raz nie powąchał kawy, gdy otwierał jej nowe opakowanie? Trzeba po prostu, że świeża kawa pachnie naprawdę bardzo ładnie. Jednak jak się okazuje, nie jest to wszystko, co może przynieść nam zapach tego czarnego napoju. Według wypowiedzi niektórych naukowców zapach kawy prowadzi do pozytywnych zmian w mózgu i obniżeniu poziomu stresu. Więc kiedy następnym razem sięgnięcie po małą czarną nacieszcie się jej wonią. Szczególnie kiedy czeka was stresujący dzień.
 3. Kawa niczym legalny doping
  Nie trzeba raczej ukrywać, że kawa daje kopa. Niejeden raz, gdy czeka nas zarwana nocka przygotowujemy sobie kilka mocnych czarnych kubków, aby nie zasnąć. Ile razy się wam zdarzyło być tak niewyspanymi, że wasze pierwsze kroki były skierowane od razu do kuchni? Jednak napój ten działa też u sportowców, według naukowców kofeina przyczynia się bowiem do zwiększenia ilości kwasów tłuszczowych w krwiobiegu.
 4. Kawa pozytywnie wpływa na mózg.
  Jak się okazuje, picie kawy wydłuża sprawność umysłową oraz opóźnia nieco wystąpienie choroby Alzheimera. Według badań osoby, które osiągnęły już 65 rok życia a w ich krwi zanotowano większą ilość kofeiny zachowują sprawność umysłową dłużej od 2 do 4 lat.
 5. Inteligencja połączona z kawą
  Nic oczywiście nie zastąpi ciężkiej pracy i wytrwałości. Jednak kawa może pomóc nam otrzymać lepsze rezultaty oraz wspomóc, kiedy będziemy bardzo zmęczeni. Kawa pozytywnie wpływa na zdolności koncentracji, skraca, czas reakcji a co najważniejsze wspomaga nasze myślenie. Kiedy wiec mamy trudny projekt do wykonania, filiżanka kawy może nie tylko poprawić nam nastrój, ale dodać nam też sił i chęci do dalszej pracy.
 6. Kawa pomocna w odchudzaniu
  Zaraz, jak to przecież kawa też ma kalorie prawda? Oczywiście, że ma jednak wspomogą też metabolizm, dzięki czemu kalorie mogą być spalane szybciej.
 7. Kawowe szczęście
  O tym, że kawa wpływa, na zmniejszenie poziomu stresu już wspominaliśmy. Jednak jak się okazuje, to nie wszystko bowiem wpływa też pozytywnie na większe wydzielanie się hormonów szczęścia. Regularnie pita kawa prowadzi do zwiększonego wydzielania się serotoniny oraz nadrealny. Dzięki temu, że kawa zarówno obniża poziom stresu jak i pozytywnie wpływa na poziom szczęścia prowadzi do ogólnej poprawy nastroju.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl